Tisk této stránky

Tisk této stránky

Srbsko

pohodová turistika

za přírodními krásami Zlatiboru, Jadovniku, Kamené Gory a Zlataru

 

 

Termín:

11. - 20. 8. 2017

Cena:

10 900 Kč

Balkánský poloostrov je sice součástí evropského kontinentu a není od nás nijak zvlášť vzdálený; po překonání zhruba tisícovky kilometrů se však naráz ocitáme v úplně jiném světě. Ve světě, kde platí jiné tradice i společenská pravidla, jiné hodnoty. Budeme-li vnímavými návštěvníky i dobrými hosty, přinese nám putování po srbských horách spoustu zajímavých zážitků, které nás budou motivovat k návratu. Příroda je tu stále mimořádně zachovalá a obyvatelé vysoko položených vesnic s ní žijí v harmonickém soužití. Srbsko má bohatou středověkou historii s významnými památkami v podobě rekonstruovaných středověkých pravoslavných klášterů. To vše, spolu s nezaměnitelným temperamentem místního obyvatelstva, hudbou i výtečnou srbskou kuchyní tvoří důvody pro poznávání této krásné země.

Program zájezdu:

1 den pátek:

odjezd ve večerních hodinách z ČR, noční přejezd přes Slovensko, Maďarsko do Srbska.

2 den sobota:

dopoledne příjezd do Zlatiboru, ubytování v hotelu či pensionu.

Odpoledne projedeme malebnou krajinou Dinárských hor do vesničky Sirogojno, která se pyšní unikátním skanzenem dokumentujícím život této oblasti v 18. a 19. století. Návštěva skanzenu s věhlasnými zlatiborskými specialitami i lidovými výrobky. Posléze si prohlédneme jeskyni Stopića pećina, menší sestru tureckého Pamukkale, s říčkou Ponor, tvořící travertinové kaskádovité stupně.

3. den neděle:

Zlatibor je první a nejstarší horské turistické centrum v Srbsku, ležící 230 km jihozápadně od Bělehradu, na cestě do Černé Hory.

Po snídani se vydáme na přechod přes vrcholek Glavudža (1082 m.n.m.) s památníkem z II. světové války, odkud se otevírají výhledy na Čigotu (1422 m.n.m) - druhý nejvyšší vrchol Zlatiboru. Budeme pokračovat přes Ćuker (1359 m.n.m.) až na Čigotu. Po sestupu se ještě můžeme podívat k zajímavému vodopádu u vesnice Gostilje.

4 den pondělí:  

Po snídani vyrazíme na celodenní túru od lyžařského střediska Ribnica (1 000  m.n.m. ) přes hřeben na nejvyšší horu Tornik (1496 m), s parádními výhledy na zlatiborskou krajinu. Poté sestoupáme lesní cestou přes její jižní svahy a romantickou krajinou projdeme přes malebnou horskou vesničku Stublo k ženskému klášteru Dubrava nad mohutným kaňonem řeky Uvac.

5 den úterý: 

Po snídani opustíme Zlatibor a přesuneme se do Prijepolje. Ubytování v útulných pokojích kláštera Mileševo, s vlastním sociálním zařízením.

Odpoledne výstup kaňonem řeky Mileševky ke zřícenině středověkého hradu Mileševac na skalním ostrohu nad mešitou na Hisardžiku. Večeře ve stylové rybárně v kaňonu

6 den středa: 

JADOVNIK -  ZA TRAVERTINOVÝMI VODOPÁDY NA SOPOTNICI

Sopotnica je horská vesnice, ležící na svazích pohoří Jadovnik, tyčícího se nad městem Prijepolje v jihozápadní části Srbska. Nachází se v nadmořské výšce mezi 800 a 1200 metry. 

Přejedeme k Planinárskému domu na Sopotnici, odkud se vydáme kolem nádherných kaskádovitých travertinových vodopádů. Kolem nich vystoupáme na planinu Jadovnik, z níž se otvírají panoramatické výhledy jak na pohoří Kamena Gora, tvořící hranici s Černou Horou, tak na vzdálený Durmitor. Okružní přechod části náhorní planiny s návratem k Planinárskému domu.

7 den čtvrtek: 

Národní park ZLATAR – ZA SUPY BĚLOHLAVÝMI

Planina Zlatar je krasová oblast s nejvyšším vrcholem Golo brdo (1627 m.n.m).

Ráno se přesuneme přes Sjenici k nástupu na celodenní výšlap ke kaňonu Uvac. Kolem opuštěných samot vystoupáme nad nádherně meandrující kaňon řeky Uvac k vyhlídce Molitva (Modlitba), z níž máme možnost pozorovat majestátně kroužící supy bělohlavé. Vody řeky Uvac zde zařezaly svoje koryto hluboko do vápencové skály a zformovaly zúžené kaňonovité údolí s vysokými, strmými, 200 až 350 metrů vysokými vápencovými srázy.  Okružní cestou přes náhorní planinu Zlatar se vrátíme zpět; po cestě se můžeme stavit u místních na kávu, rakiji, domácí sýr či med.

8 den pátek: 

KAMENA GORA - PUTOVÁNÍ NA GUVNIŠTA A SVETI BOR

Pohoří Kamena Gora leží na jihozápadě Srbska, na hranici s Černou Horou, s hraničními přechody Bijelo Polje a Pljevlja. Krajina Kamené Hory se vyznačuje bohatou flórou a faunou, hlubokými lesy s mnoha čistými prameny a vodními toky. 

Ráno přejedeme do stejnojmenné osady Kamena Gora, která bude východiskem našeho putování. Nejprve se vydáme ke Svaté borovici, tyčící se majestátně na severním svahu pohoří, s panoramatickými výhledy na protilehlou náhorní planinu Jadovnik. Je to 500 let stará borovice a je symbolem i svatým místem Kamené Gory, neboť se u ní z nedostatku kostelů v okolí shromažďovali v minulosti místní obyvatelé a prováděli tu svátosti a uctívání. Poté si vyšlápneme lesními cestami i horskými loukami na okružní túru tímto malebným pohořím, přičemž si projdeme i osadu Guvnište a vystoupáme na vrchol Crni vrh (1435 m.n.m.).

9 den sobota: 

Po snídani odjezd z Prijepolje; po cestě zastávka v městečku Ovčar BanjaOvčarsko-Kablarské soutěsce.

Ovčarsko – kablarská soutěska patří mezi nejmalebnější soutěsky Srbska. Zařezaná mezi horskými masivy Ovčaru a Kablaru. Vyznačuje se vysokými a strmými vápencovými stěnami, v nichž jsou vidět otvory několika jeskyní, vymodelovanými meandry. 

Vystoupáme kolem pravoslavných klášterů Blagoveštenje a Ilinje přes Mečkovo brdo lesy na hřeben Kablaru k vrcholu (885 m.n.m.) s nádherným výhledem na soutěsku s meandrující řekou a protilehlý vrchol Ovčar. Sestoupíme okružní cestou přes východní svahy kolem zemědělských samot ke klášteru Nikolje nad řekou a zpět do Ovčar Banje, odkud po jídle v místní výborné restauraci vyrazíme domů.

10 den neděle:

Návrat do ČR v dopoledních hodinách.

Náročnost zájezdu:

Zájezd je určen pro aktivní turisty, milovníky přírody, fotografy. Jedná se o jednodenní vycházky na lehko.

Průvodce zájezdu:   


Pepa Franc

Prostějovský fotograf - zakladatel Spolku prostějovských fotografů, nadšený turista a dopisovatel do outdoorových časopisů: Treking, Outdoor, Sky, Lidé a hory a webových portálů: Pohora.cz a Hedvábná stezka.cz

 

 

Nástupní místa:

Olomouc, Prostějov, Vyškov,  Brno, Břeclav, Bratislava

Ubytování a stravování:

První 3 noci spíme v hotelu (pensionu) ve Zlatiboru - ubytování včetně polopenze.

Další 4 noci spíme v útulných pokojích kláštera Mileševo, s vlastním sociálním zařízením. Zde bez stravy (snídani lze připravit v místě ubytování, na večeře budeme docházet do místních restaurací - jídla jsou zde velmi levná, levnější než v ČR).

Cena zahrnuje:

Doprava dle počtu účastníků - mikrobusem (autobusem), ubytování a stravování (viz rubrika ubytování a stravování), informační materiály, průvodce, pojištění CK proti úpadku, DPH.

Cena nezahrnuje:

Ve druhém místě ubytování (4 noci) není zahrnuto stravování, vstupné do památek, cestovní pojištění do zahraničí (možno přiobjednat u CK - pojištění)

CESTOVNÍ SMLOUVA KE STAŽENÍ

 Tisk této stránky

Zpět na stránku se seznamem zájezdů

Máte zájem o informace k tomuto zájezdu?

Vepište požadované informace do krátkého kontaktního formuláře a odešlete k nám, budeme Vás kontaktovat.

Všechna pole musí být vyplněna, abychom Vás mohli kontaktovat zpět.

Jméno a příjmení

Město

Váš email

Váš telefon

 

Po odeslání údajů Vás budeme kontaktovat